Operacje bariatryczne pomagają schudnąć osobom, które przez dłuższy czas walczą z otyłością i samodzielnie nie są w stanie zredukować masy ciała. Operacja nie jest jednak cudownym lekiem na otyłość – wymaga sporo pracy, motywacji oraz wiedzy ze strony pacjentów. Chcąc utrzymać efekt zabiegu przez długi czas, pacjenci muszą na zawsze zmienić sposób odżywiania się. Zmiany żywieniowe należy zacząć wprowadzać już przed zabiegiem i kontynuować nowe nawyki przez wszystkie kolejne lata życia. Co ważne, dietoterapia przed i po operacjach bariatrycznych jest zupełnie inna.
Dieta przed operacją bariatryczną
Jednym z kluczowych etapów przygotowania się do zabiegu jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Dietoterapia przed operacją bariatryczną skupia się na pracy nad zachowaniami żywieniowymi, które doprowadziły do wzrostu masy ciała. Ważne jest wtedy przejście na niskokaloryczną dietę, dzięki czemu można zmniejszyć wagę oraz odciążyć serce i wątrobę, co zmniejsza ryzyko operacji i zwiększa prawdopodobieństwo długofalowego sukcesu.
Dieta po operacji bariatrycznej
Istnieje kilka rodzajów zabiegów bariatrycznych, a zalecenia żywieniowe po każdym z nich są odmienne. Dietoterapia po operacji bariatrycznej powinna więc być skomponowana przez doświadczonego dietetyka. Jej celem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia po zabiegu oraz niedopuszczenie do powrotu do wagi sprzed operacji.
Po zabiegu dietetyk przeprowadza pacjenta przez proces wprowadzania kolejnych produktów żywieniowych – od produktów płynnych, przez dietę papkowatą, do pokarmów stałych. Moment przechodzenia do kolejnego etapu dietoterapii zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta – jego stanu zdrowia i szybkości dostosowywania się organizmu do wprowadzanych zmian.
Dietoterapia w gabinetach Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna przy operacjach bariatrycznych
- Cały proces dietoterapii – przed operacją i po operacji – jest przeprowadzany przez doświadczonego dietetyka.
- Otrzymujesz zalecenia żywieniowe zarówno na okres przed zabiegiem, jak i po zabiegu, a także uczysz się, co i kiedy możesz jeść oraz jak samodzielnie komponować zdrowe posiłki.
- Możesz skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą, który pomoże Ci zachować sprawność ruchową nawet przy bardzo dużej otyłości, a także z coachingu dietetycznego, który skupia się na budowaniu wewnętrznej motywacji do zmiany nawyków.
- W razie potrzeby możesz umówić się na konsultacje z psychologiem, który wskaże Ci, jak możesz radzić sobie z wyzwaniami towarzyszącymi wdrażaniu zmian.